چند بازی برای تقویت مشارکت کودک در کار خانه

 

مشارکت کودکان در کارهای خانه می تواند زمینه مناسبی برای تقویت مسئولیت پذیری و حس تعاون و همکاری کودک باشد. کارهای خانه بخشی از زندگی ست و کودک با مشارکت در آن ها، مهارت های زندگی را می آموزد. مهم نیست که چقدر کامل و بی نقص آن ها را انجام می دهد بلکه همکاری و همیاری در کارهاست که ارزشمند است و باید بابت آن به خوبی از کودک تقدیر کنید تا این رفتار در او تثبیت شود.  

اگر بتوانید کارهای خانه را هم با خلاقیت خود تبدیل به بازی کنید، هم کودک لذت می برد، و هم باعث تقویت مسئولیت پذیری او می شود و هم پذیرش راحت تری برای انجام آن کار خواهد داشت.  

 

در اینجا چند نمونه از تبدیل کارهای منزل به بازی را به شما پیشنهاد می کنیم: 

۱. بازی قطار جمع و جور: اسم اولین بازی، قطار جمع و جور هست. وقتی که بعد از بازی، خانه یا اتاق پر از اسباب بازی شده و نیاز به یک کار دست جمعی برای مرتب کردن دارید می توانید از این بازی استفاده کنید. خودتان و بچه ها پشت هم صف شوید تا به صورت قطار در بیایید. به هرکس یک سبد یا کیسه بدهید . هرکدام از شما واگن یک مدل اسباب بازی می شوید. مثلا یکی واگن لگوها، یکی واگن حیوانات و ... حالا با درآوردن صدای قطار، شروع به حرکت دور اتاق کنید و هرکس به اسباب بازی مربوط به خودش که رسید باید آن را بردارد و داخل سبد یا کیسه اش بندازد. تا جایی که میشود با این روش اسباب بازی ها را جمع و جور کنید.  

۲. بازی برای انداختن سفره غذا: وسایلی از سفره غذا را که کودک توانایی حمل آن را دارد، به کودک میدهیم تا با بازی آن را ببرد. برای بردن هر وسیله، کودک باید شبیه یک حیوان قدم بردارد. مثلا به او بگویید بشقاب ها را با قدم های فیلی ببر و با قدم های خرگوشی برگرد. قاشق ها را با قدم های موشی ببر و با قدم های کانگورویی برگرد. این بازی برای کودک خیلی جذاب است. البته ترجیحا وسایل شکستنی را همراه با حرکت های پرشی به کودک ندهید! 

۳. آب بازی برای گردگیری: یکی از جذاب ترین کار و بازی ها برای کودکان، این بازی است. به جای شیشه شور، آب را درون بطری اسپری بریزید و با یک دستمال در اختیار کودک قرار دهید. از آب بازی و تمیزکاری کلی لذت می برند.  

۴. کف بازی و حباب بازی: از حدود ۴ سالگی میتوانید مسئولیت شستن لباس های کوچک مثل جوراب را به کودک بسپارید. کافیست یک تشت آب و کف درست کنید تا کودک در حین شستن لباس، یک کف بازی حسابی و یا حباب بازی هم انجام دهد.  

۵. بازی با آشپزی: شراکت در آشپزی به تنهایی انقدر برای کودک جذاب است که نیازی نیست بازی خاصی همراهش کنیم و اصلا خودش بازی محسوب میشود. مثل خمیر بازی برای شیرینی پختن، یا ورز دادن مواد کوفته و ...  

 

شما چه بازی هایی را با مسئولیت ها و کارهای خانه همراه میکنید؟ 

Related Articles

برو به اپلیکیشن