در ماه آخر بارداری چه کارهایی انجام دهیم؟

مهم‌ترین ویژگی ماه آخر بارداری احساس انتظاری است که جان مادر را لبریز می‌کند. به جز سنگینی شکم، دستشویی رفتن‌های مکرر و پاهای ورم کرده و بزرگ مادر، مراجعات مکرر به پزشک هم ماه نهم بارداری سخت می‌کنند. «فرزندم کی به دنیا می‌آید؟» سوالی است که مادران باردار هر چه به زمان زایمان‌شان نزدیک‌تر می‌شوند بیشتر از پزشک‌شان می‌پرسند. اما به جز انتظار برای تولد نوزادتان، ماه نهم بارداری می‌تواند یک اوقات فراغت عالی برای مادران باشد به شرطی که از آن درست استفاده کنند. در این یادداشت از کارهایی می‌گوییم که لازم است در ماه آخر بارداری انجام دهید.

 

  • ماه آخر بارداری و استراحت

احساس خستگی و بی‌حالی در سه ماهه دوم بارداری کاملا طبیعی است. احتمالا احساس می‌کنید کند و کم سرعت شده‌اید. از آن‌جایی که یک بار اضافی با خود حمل می‌کنید و سنگین شده‌اید، همیشه احساس خستگی می‌کنید و به نظر می‌رسد گاهی در هیچ وضعیتی راحت نیستید، چه وقتی خوابیده‌اید و چه زمانی که نشسته‌اید!  واقع‌بین باشید و از خودتان توقع زیادی نداشته باشید، بارداری اصلا آسان نیست.  برای انجام کارها و مسئولیت‌های جاری‌تان کمک بگیرید و زمان بیشتری را به استراحت کردن اختصاص دهید. در ماه آخر مراقبت‌های بارداری را جدی‌تر از همیشه بگیرید. سعی کنید بیشتر استراحت کنید و کمتر به خودتان فشار بیاورید.

 

  • خانه را آماده کنید

احتمالا این چند ماهی که باردار بوده اید را به خرید سیسمونی و آماده کردن اتاق نوزادتان اختصاص داده‌اید. خوب است همه چیز را دوباره بررسی کنید و اگر چیزی از قلم افتاده، تهیه کنید. لباس، اسباب‌بازی و کتاب‌های نوزادتان را سرجایشان بچینید. خانه را تمیز کنید و لباس‌ها را شسته و اتو کنید. خیلی مادران باردار مواد غذایی را برای حداقل یک ماه آینده آماده می‌کنند و در فریزر می‌گذارند، چون می‌دانند در هفته‌های اول پس از تولد نوزاد زمان کافی برای رسیدگی به سایر امور را نخواهند داشت. اگر بارداری توان کافی برای شما می‌گذارد، پر کردن فریزر را جزو کارهایتان قرار دهید.

 

  • ساک لوازم بیمارستان را ببندید

ماه نهم بارداری زمان خوبی است که ساک لوازم بیمارستان مادر و نوزاد را آماده کنید. خیلی از مادران باردار از اینکه ببینند ساکشان برای رفتن به بیمارستان آماده است احساس آرامش می‌کنند.

 

 

  • به خودتان محبت کنید

هر چه به پایان سه ماهه سوم بارداری نزدیک‌تر می‌شوید احتمالا بیشتر به زایمان و نوزاد جدیدتان فکر می‌کنید. اما ماه نهم بارداری بهترین زمان برای کارهایی است که بعدا فرصت انجامشان را نخواهید داشت. با انجام دادن کارهایی که دوست دارید، به خودتان محبت کنید مثلا به آرایشگاه بروید و مدل موی جدیدی را امتحان کنید، یا یک ماساژ حرفه‌ای بگیرید تا ورم پاهایتان آرام شود. خواندن کتاب یا فیلمی که برایتان لذت‌بخش است هم می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

 

  • به روابط‌تان رسیدگی کنید

درست است که بعد از تولد نوزاد و اتمام بارداری کمی سبک می‌شوید اما تا چند هفته پس از تولد نوزادتان، احتمالا آن‌قدر غرق در رسیدگی به نیازهای اولیه او هستید که فرصت دیدار با دوستان و اطرافیان‌تان را نخواهید داشت. ماه نهم حاملگی زمان مناسبی است که دوستان‌تان را ملاقات کنید و با آن‌ها گپ بزنید، هم‌چنین می‌توانید از فراغت این ماه برای داشتن یک برنامه شام رمانتیک با همسرتان بهره ببرید.

 

 

  • دوربین و موبایل‌تان را آماده کنید

زایمان چندان قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است در هر روزی از ماه آخر بارداری، نوزادتان به دنیا بیاید، پس بهتر است دوربین و تلفن همراهتان را آماده کنید. حافظه دوربین‌تان را خالی کنید و باطری‌های آن را شارژ کنید تا هر زمان لازم شد، بتوانید از آن استفاده کنید.

 

در پایان با فراغ خاطر و امیدواری این ماه را سپری کنید. خیلی زود مسافر کوچک شما از راه می‌رسد و خانه‌تان را با پاهای کوچکش پر از برکت و آرامش می‌کند.

 

منابع:

  • سارا جارویس، بارداری، نشر آوند دانش، ۱۳۹۴
  • نی‌نی سایت

 

Related Articles

برو به اپلیکیشن